Blizny u małych dzieci

Aby poradzić sobie z raną i zapobiec powstaniu blizny u dziecka, należy zabezpieczyć ranę odpowiednim oddychającym opatrunkiem, a następnie w ten sam sposób zadbać o bliznę.

Najczęstsze rany u dzieci spowodowane są otarciem i rozcięciem. Takie rany musimy oczyścić i zdezynfekować, usunąć ciała obce i zabezpieczyć opatrunkiem o dobrej przepuszczalności powietrza i dobrej przyczepności do skóry.

Każda nawet najmniejsza rana powoduje powstanie blizny – o różnej widoczności. Wypełnienie rany nową tkanką łączną - blizną, to jak naszycie łaty na rozdartych spodniach dziecka. Jest to inny materiał i dlatego odróżnia się od naszej skóry. Łata może być ozdobą, ale blizna już nie koniecznie.

Leczenie blizny u dzieci

Proces gojenia się rany przebiega zazwyczaj w czterech fazach. Jeśli któraś z tych faz jest zbyt długa lub jest zaburzona czynnikami zewnętrznymi, następuje nienaturalne bliznowacenie. Działać należy, kiedy rana zaczyna się zmieniać w bliznę i do działania wkracza kolagen czyli w trzeciej i czwartej fazie gojenia. Na szczęście młode organizmy mają go sporo i w zasadzie większość z nas do 30 roku życia łatwo zalecza rany i zabliźnia skórę.

- Ważne, aby dziecko wiedziało od najmłodszych lat, że gojącej się rany nie należy uszkadzać, trzeba ją utrzymywać w czystości i ochraniać opatrunkiem. Nawet małą rankę warto zakleić plastrem, aby dziecko jej nie drapało, nie odrywało strupków i nie skubało łuszczących się skórek.” – mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog.

Plastry na blizny

Przy małym dziecku ważne jest, aby bliznę odpowiednio zabezpieczyć. Gojące się blizny często swędzą, pieką i dają poczucie ciągnięcia, co powoduje, że dziecko chce je drapać. Silikonowe plastry na blizny zmniejszają te objawy i przyśpieszają proces prawidłowego gojenia się skóry. Są również elastyczne, co sprawia, że ich noszenie nie wiąże się z dyskomfortem u dziecka, które po naklejeniu plastra na blizny może cieszyć się swobodą ruchów.