Zabawy z niemowlakiem

Jaka jest najlepsza zabawka dla niemowlaka? To jego rodzice! Dziecko w pierwszym roku życia nie potrzebuje tony kolorowych misiów ani klocków. Lepsze będą proste zabawy z mamą i tatą. One najlepiej stymulują jego rozwój.

Jaka powinna być pierwsza zabawka dla Twojego dziecka? Wielu rodziców wybiera kolorową grającą karuzelę, którą wiesza nad łóżeczkiem dzidziusia. – „Taka zabawka jest nieodpowiednia do niemowlęcia w pierwszych trzech miesiącach życia, gdyż jego pole widzenia to tylko 30 cm. Malec do szóstego miesiąca nie powinien być wystawiany na nadmiar bodźców, gdyż może to być powodem do płaczu i rozdrażnienia” – uważa Magdalena Trepczyńska, psycholog, trener umiejętności społecznych.

Tak więc, ponieważ niemowlęta nie potrafią jeszcze rozróżniać kolorów i nie widzą jeszcze wyraźnie kolorowe zabawki należy odłożyć na później. Na karuzelę przyjdzie czas, gdy maluch skończy trzy miesiące.

Rodzic jak przewodnik

Co w zamian? W ciągu trzech pierwszych miesięcy zabawy niemowlaka to przede wszystkim kontakt z rodzicem, który jest jego przewodnikiem po świecie, po mieszkaniu, a także po jego ciele.

– „Dobrym pomysłem jest czarno – biała stymulacja, czyli pokazywanie maluszkowi dwukolorowych plansz z prostymi obrazkami. Polecam również kołysanki prenatalne. To połączenie muzyki relaksacyjnej z dźwiękami podobnymi do tych, które dziecko słyszy w trakcie życia płodowego.” – wyjaśnia psycholog.

A kuku – najlepsze zabawy są proste

W pierwszym okresie najważniejsza jest rola rodzica. – „Pamiętajmy, że najprostsze czynności, jak przewijanie też mogą być zabawą. Przypomnijmy sobie proste zabawy, np. a kuku. Uczą dziecko ważnych umiejętności poznawczych i dostarczają wiele radości.

Ze starszym ponad półrocznym niemowlakiem można bawić się w naśladownictwo różnych dźwięków, a także przy pomocy pacynek. Świetnym pomysłem jest podawanie mu materiałów i papierów z różnymi fakturami, tak, że może poznawać je poprzez dotyk” – tłumaczy Magdalena Trepczyńska.