Z górki na pazurki? Nie tak prędko! Kiedy z małym dzieckiem na sanki?

Większość z nas pamięta z dzieciństwa te beztroskie chwile białego szaleństwa z udziałem tradycyjnych, drewnianych saneczek. Chciałybyśmy, aby również nasze dzieci mogły przeżywać takie momenty. Dlatego często już nie możemy się doczekać pierwszych, wspólnych wypadów na sanki, zjazdów z górki, czy rodzinnego przecierania płozami nowych szlaków. Pojawia się jednak pytanie: czy moje dziecko nadaje się już do saneczkowych zabaw?

6 - 12 miesiąc

Fizjoterapeuci nie podają konkretnego wieku, od którego można z dzieckiem wychodzić na sanki. Wiele zależy od rozwoju, stopnia koordynacji i temperamentu dziecka. Ale są rzeczy, które w każdym przypadku musimy wziąć pod uwagę, rozważając gotowość naszego dziecka do pierwszych saneczkowych wypraw.

Kiedy i dla kogo białe szaleństwo?

Po pierwsze, należy poczekać do momentu, gdy dziecko już pewnie i samodzielnie siedzi, a najlepiej również dobrze chodzi – wówczas ma znacznie lepszą koordynację niż bobasy. Po drugie, wożąc na sankach maluszka musimy go dobrze zabezpieczyć przed upadkiem, wiatrem i śniegiem. Dlatego nie zaleca się dla najmłodszych jazdy „z górki na pazurki”, lecz spokojne spacery po płaskim terenie. Warto również pamiętać, że specjalny śpiworek będzie lepszy niż powpychany pod nóżki koc. Śpiworek po pierwsze szczelniej i mocniej trzyma ciepło niż koc. A po drugie – nie będzie ryzyka, że jego część nagle dostanie się pod płozy, jak to się dzieje czasem w przypadku koców.

Jakie sanki dla najmłodszych?

Jeśli masz sentyment do klasycznych, drewnianych sanek pamiętaj, że bezwzględnie muszą mieć one oparcie. W przypadku najmłodszych dzieci, zrezygnuj również z ciągnięcia sanek na sznurku. Znacznie bezpieczniejsze jest używanie popychacza – masz wówczas przez cały czas pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z dzieckiem.

Jednak dziś, obok tradycyjnych sanek, w sprzedaży jest również bezpieczniejsza i nowocześniejsza alternatywa: saneczki dla najmłodszych, ze specjalnego, lekkiego i trwałego tworzywa mrozoodpornego. Takie sanki są zwykle wyposażone w oparcie, pasy bezpieczeństwa, śpiworek i pchacz z regulowaną rączką, który można dostosować do wzrostu osoby prowadzącej „pojazd”. W przypadku starszych dzieci, do sanek można również przywiązać sznurek lub taśmę – i ciągnąć je w tradycyjny sposób.

Sanki takie są obecnie powszechnie dostępne w sklepach tradycyjnych i internetowych. Ich wielką zaletą jest również to, że mogą być używane w kilku wariantach, w zależności od tego, które elementy do nich podłączymy i w jaki sposób. Dlatego nadają się zarówno dla maluchów, jak i dla starszaków.