Rozwój mózgu dziecka. Jak wspierać go w czasie ciąży?

Noworodki po urodzeniu mają zawsze stosunkowo duże głowy, prawda? To dowód na to, że główny proces wzrostu mózgu odbył się już w brzuchu mamy. Odbywa się to w kilku etapach, a początek następuje już w 7 tygodniu ciąży - kiedy zaczyna się formować mózg nowego człowieka.

Ciąża

Ważne zmiany zachodzą w czasie drugiego trymestru, wówczas intensywnie rozwija się układ nerwowy. Jednym z najistotniejszych zadań jest mielinizacja, polegająca na powstaniu otoczki z tłuszczu wzdłuż włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym, co wpływa na właściwy przebieg połączeń nerwowych. Mózg maluszka osiąga pełną liczbę neuronów, które potem intensywnie się rozwijają.


Natomiast trzeci trymestr ciąży to start aktywność kory mózgowej i układu nerwowego. Oznacza to, że dziecko jest już w stanie  koordynować ruchy swojego ciała! W tym czasie wytwarzają się funkcje półkul mózgowych.


Co może zrobić przyszła mama?


Mówiąc w skrócie, zdrowa dieta w ciąży to mądre niemowlę po urodzeniu, gdyż większość pokarmów spożywanych przez kobietę w ciąży przenika do rozwijającego się dziecka przez łożysko. Warto więc dbać o dostarczanie składników, które stanowią niezbędne cegiełki dla budowy mózgu. Jakie to składniki? Przede wszystkim kwasy tłuszczowe Omega-3 DHA. To właśnie na nich w 50% opiera się budowa neuronów.


Super food dla mózgu płodu


DHA jest więc takim super paliwem, które z wielu przyczyn urasta do rangi super food w ciąży: bierze udział w tworzeniu wszystkich komórek ludzkiego ciała, pełni ważną rolę w rozwoju siatkówki oka, mózgu i całego układu nerwowego dziecka, pozytywnie wpływa na inteligencję malucha, a także na jego rozwój emocjonalny.


Dlatego tak istotne jest spożywanie w odpowiednich ilościach DHA podczas ciąży. Te dobroczynne kwasy tłuszczowe przyszła mama może znaleźć przede wszystkim w mięsie ryb morskich oraz słodkowodnych. Kobiety ciężarne powinny spożywać je regularnie, 1-2 razy w tygodniu. Jeśli jednak nie spożywają one ryb w wystarczającej ilości, mogą przyjmować DHA w czystej postaci, np. stosując suplement diety Pregna 250 DHA.


Reasumując – czas ciąży jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka. Wówczas powstaje aż 75% jego komórek mózgowych. Pozostałe rozwiną się w trakcie pierwszego roku życia dziecka. Na początku karmiąca piersią mama będzie miała na to wpływ poprzez składniki dostarczane maleństwu wraz ze swoim pokarmem, a następnie przez odpowiednią opiekę i troskę o maluszka, obejmującą prawidłowe odżywianie podczas poszerzania jego diety.