Proste i stymulujące rozwój zabawy w plenerze: chłodno – ciepło – gorąco!

Latem spędzamy z dziećmi dużo czasu poza domem: w plenerach, parkach, na łonie przyrody. Ale nawet zwykły spacer po zielonych częściach osiedla może być inspirujący dla rozwoju poznawczego malucha. Wystarczy tylko mieć pomysły na proste w realizacji i stymulujące dla zmysłów dziecka plenerowe zabawy.

12 - 24 miesiąc

Dziecko poznaje świat i chłonie otaczającą je rzeczywistość wszystkimi zmysłami. Zapachy, smaki, bodźce dotykowe czy dźwięki mogą być dla malucha silnie pobudzające i bardzo interesujące. To wszystko, co dla nas jest już znane od lat i tak oczywiste, że nawet nie zwracamy na to uwagi, wszystko, z czym nasz mózg zdążył się już oswoić i na co nie reagujemy w jakiś szczególny sposób – dla dziecka może być nie lada przeżyciem. Zapach koszonej trawy, różnice w sposobie szczekania psów czy cienie drzew migające na przemian ze smugami światła na chodnikowych płytach – dla nas to normalka. Ale dla dziecka to szansa na szybsze i pełniejsze poznawanie oraz zrozumienie świata.


Wykorzystajmy to, aby podczas chwil spędzonych z naszą pociechą pod gołym niebem, z jednej strony po prostu ciekawie i przyjemnie pobyć razem, a z drugiej – dyskretnie wspierać rozwój malca, poprzez stymulujące zmysły i intelekt zabawy. Oto kilka prostych pomysłów na „outdoorowe” aktywności, szczególnie dla dzieci w wieku 1-3 lata. W kolejnych odcinkach naszego letniego cyklu „plenerowe zabawy” będziemy dzielić się z Wami nowymi pomysłami. Ale najlepszą kopalnią pomysłów jest wyobraźnia rodziców i opiekunów oraz ich własna otwartość na świat, który pragną pokazywać dziecku.


Zimne, ciepłe, gorące – poznawanie świata przez dotyk


Dla nas, dorosłych, to oczywiste, że różne przedmioty w różnym stopniu nagrzewają się od słońca. Dla malucha to dopiero wielki i fascynujący obszar do okrycia. Pomóż mu zrozumieć niektóre prawa fizyki za pomocą prostych aktywności.


Podczas najbliższego spaceru znajdź dwa kamienie – jeden, który leżał w głębokim cieniu i drugi, mocno nagrzany słońcem. Włóż kamienie w rączki dziecka, pomagając mu je ścisnąć. Unosząc na przemian rączkę lewą i prawą mów: ten kamień jest ZIMNY, a ten jest CIEPŁY, bo słoneczko go nagrzało. Staraj się wytłumaczyć, adekwatnie do wieku dziecka, że to właśnie słońce sprawia, iż przedmioty na dworze stają się ciepłe. Następnie pozwól dziecku na samodzielne próby (oczywiście pod Twoim okiem), np. niech samo wskaże rączką, która ławka jest nagrzana od słońca, a która jest chłodna.


Podobną zabawę możesz wykonać z dzieckiem w piaskownicy. Dotychczas po prostu bawiliście się wiaderkiem, piaskiem i foremkami. A może teraz warto pokazać brzdącowi coś więcej? Wykopcie razem dość głęboki dołek. Zdejmij maluchowi na chwilę buciki i skarpetki. Na przemian pozwalaj mu stópkami dotykać ciepłego piasku, leżącego na wierzchu oraz chłodnego, wilgotnego piachu wewnątrz dołku. Tłumacz malcowi: tu jest CIEPŁO, bo tu cały czas grzało słoneczko, a tam jest CHŁODNO, ponieważ tam słoneczko tak mocno nie dociera.


Wracając do domu, możesz pokazać maluchowi coś jeszcze – coś, co zwykle fascynuje prawie wszystkie dzieci! Pokazuj mu pieski – takie, które chodzą lub leżą w cieniu oraz takie, które stoją lub idą ze swoim panem w słońcu. Zwróć uwagę maluszka na fakt, że czym bardziej pieskowi jest gorąco, tym bardziej widać jego języczek. Opowiedz dziecku, że piesek w ten sposób się chłodzi. Na koniec możesz dodać: „A teraz my się ochłodzimy, gdy schowamy się przed słoneczkiem do domku i napijemy chłodnego picia”.

 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pamiętaj, aby podczas letnich spacerów oraz bezpośrednio po nich intensywnie nawilżać organizm maluszka. Jak twierdzą specjaliści, na takie okazje najlepsza dla dziecka jest woda, o wysokiej jakości i odpowiednim składzie.