Pozytywna komunikacja - przykłady

Pozytywne lub negatywne oczekiwania wobec dziecka ze strony opiekunów, rodziców i nauczycieli mają ogromny wpływ na to, czy osiąga sukcesy w różnych dziedzinach. Oto ABC pozytywnej komunikacji. 

12 - 24 miesiąc

Psychologowie, socjologowie i specjaliści z dziedziny coachingu wyróżniają siedem podstawowych praw psychiki. Każde z nich ma wielki wpływ na rozwój osobisty i na całe życie człowieka. Ale jedno wydaje się mieć szczególne znaczenie, jeśli chodzi o proces wychowania dzieci, już od pierwszych miesięcy ich życia. Jest to PRAWO OCZEKIWANIA.

Brian Tracy słynny specjalista z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu, w swojej bestsellerowej książce „Maksimum osiągnięć” stwierdza:

 

"Prawo oczekiwania mówi, że wszystko, czego oczekuję z pełnym zaufaniem, staje się samospełniającą się przepowiednią. Inaczej mówiąc, od życia otrzymujesz niekoniecznie to, czego chcesz, lecz to, czego oczekujesz. Oczekiwania wywierają potężny, niezauważalny wpływ na ludzi i sytuacje, zmuszając do takiego zachowania, jakie przewidujesz."
 

Jak rozmawiać z dzieckiem? Niezwykła moc oczekiwań.


Autor powołuje się na szereg badań i eksperymentów, które dowiodły, że pozytywne lub negatywne oczekiwania wobec dziecka ze strony opiekunów, rodziców i nauczycieli mają ogromny wpływ na to, czy dziecko osiąga sukcesy w różnych dziedzinach, czy też nie. W jednym z eksperymentów nauczycielom wmówiono, że przez rok będą pracować z wybitnie uzdolnionymi dziećmi, które – tak naprawdę – wypadły zupełnie przeciętnie na testach IQ. Jednak pozytywne oczekiwania nauczycieli wobec dzieci były tak silne i dały dzieciakom tak niesamowitą motywację, że rzeczywiście uczniowie ci zaczęli osiągać doskonałe wyniki w nauce!

Opisując niezwykłą moc oczekiwań rodziców wobec dzieci, Tracy dodaje:

"Wszyscy jesteśmy podświadomie zaprogramowani tak, by wypełniać to, czego spodziewali się po nas rodzice podczas dorastania. Potrzeba akceptacji rodziców podąża za nami nawet wtedy, kiedy ich zabraknie. Jeśli rodzice oczekiwali, że będziesz dawać z siebie jak najwięcej, oraz pozytywnie, z zaufaniem wspierali cię w dążeniu do stania się jak najlepszym człowiekiem, to miało to i nadal ma ogromny wpływ na to, kim się stałeś".


Rodzinna komunikacja - styl przyjazny dziecku


Ta, często nieświadoma, realizacja oczekiwań rodziców zaczyna się już na etapie wczesnego dzieciństwa. Chcąc wychować nie tylko „zdolniachę”, ale przede wszystkim szczęśliwego człowieka, już dziś pamiętaj o sile prawa oczekiwania. Czasem rodzice muszą głęboko przeprogramować swoje myślenie na temat dziecka, aby różne swoje obawy, lęki czy krytyczne postawy zamienić na pozytywne oczekiwania. A niekiedy wystarczy tylko trochę zmienić styl rodzinnej komunikacji – zamiast negatywnie czy krytycznie można to samo powiedzieć pozytywnie:

NEGATYWNIE (choć z troską): Nie zbliżaj się do kosza na śmieci! Fe! Fe! Bakterie!
POZYTYWNIE: Zobacz kochanie, jaki on jest mądry! Wyrzucił sam pieluszkę do śmieci! A teraz na pewno ładnie zamknie drzwiczki od szafki i umyjemy rączki.

NEGATYWNIE (choć czule): Ojej, upadło jedno jabłuszko! No trudno…
POZYTYWNIE: Brawo! Haneczka niosła trzy jabłuszka i tylko jedno jej wypadło! Ale zdolna dziewczynka!

NEGATYWNIE (choć z humorem): Usiądź prosto! Siedzisz pokręcona jak paragraf. Nie wiadomo, gdzie tył, a gdzie przód. Chcesz, żeby ci tak zostało?
POZYTYWNIE: Usiądź prosto. Gdy tak ładnie, prosto siedzisz, to wyglądasz jak baletnica! Wtedy dopiero w pełni widać, jaka jesteś zgrabna.

 

 

Dzięki twoim pozytywnym oczekiwaniom i waszej pozytywnej komunikacji pomożesz dziecku uwierzyć, że świat mu sprzyja, ludzie je lubią, a szklanka (mleka) jest do połowy pełna :-). A stąd już blisko do życiowego sukcesu.