Polskie i światowe hity książkowe dla dzieci powyżej 1. roku życia
Obecnie na polskim rynku jest wręcz ogromna oferta pozycji książkowych dla dzieci w każdym wieku. Rodzice często zastanawiają się, co wyłowić z takiego morza propozycji. Jakim kluczem kierować się, kupując kolejne książeczki dla swoich pociech? I co tak naprawdę kryje się pod określeniem „dobra książka dla dziecka”?

Skoro oferta książkowa dla najmłodszych jest dziś niezwykle szeroka, tym samym książka, która ma pretendować do miana „dobrej” czy „polecanej” ma dość wysoko ustawioną poprzeczkę. Aby stać się pozycją, którą doceniają rodzice, uwielbiają dzieci i rekomendują specjaliści, książeczka dla najmłodszych musi wyróżniać się zarówno pod względem treści, jak i formy.
Dziś postaramy się przeanalizować najważniejsze kryteria wyboru „dobrej książki” dla dzieci w wieku 1+ oraz omówimy przykładowe trzy pozycje, na które warto zwrócić uwagę:
• „Nocnik nad nocnikami”
• „Bardzo głodna gąsienica”
• „Miasteczko Mamoko”.
Co to znaczy dobra książka dla mojego dziecka?
Dobra książka to taka, która ma zarówno walory edukacyjne, jak i artystyczne. To książka, która uczy dzieci czegoś dobrego lub pożytecznego – przekazuje pozytywne wartości albo pomaga kształtować nowe umiejętności. Wartościowa książka może sprzyjać doskonaleniu języka, kreatywności dziecka, pobudzać wyobraźnię i uczyć malucha pozytywnych wzorów postępowania, np. odwagi, dobroci, pomagania innym.
Dobra książka ma piękną lub ciekawą szatę graficzną, która bywa wręcz interaktywna, zachęcając dziecko do zabawy, określonych zachowań czy ćwiczenia konkretnych umiejętności – np. policz, wskaż paluszkiem, dotykaj różnych faktur, przesuń, pociągnij, pogłaszcz…
Dodatkowym atrybutem, który sprawia, że książeczkę potrafią pokochać i dzieci, i rodzice jest poczucie humoru bijące z opisów oraz ilustracji.
Dobrą rekomendacją do zakupu jest również informacja o nagrodach i wyróżnieniach, jakie otrzymała dana pozycja oraz fakt, że została przetłumaczona na różne języki i dobrze sprzedawała się w wielu krajach. Warto również zwracać uwagę na książki, które współtworzyli specjaliści z różnych dziedzin, zajmujących się rozwojem dzieci, np. psychologowie dziecięcy.
„Nocnik nad nocnikami” – z poczuciem humoru o rozstawaniu się z pieluszką
U niektórych dzieci proces przechodzenia z pieluszki na nocnik przebiega szybko i sprawnie. Ale w większości przypadków wymaga to jednak trochę czasu, a od rodziców cierpliwości lub nawet pomysłowości!
Nieocenionym wsparciem w tej sytuacji będzie książeczka „Nocnik nad nocnikami”, którą dziś prezentujemy w wersji dla dziewczynki. Jest to najpopularniejsza pozycja książkowa wśród maluchów rozstających się z pieluchą – i oczywiście wśród ich rodziców – doceniona w kilkunastu krajach świata. W Europie, Azji, Afryce czy Stanach Zjednoczonych miliony dzieci, z pomocą tej pełnej humoru i miłości książeczki, powiedziało swoim pieluszkom pa-pa!
Autorką „Nocnika nad nocnikami” jest Alona Frankel. Ilustracje: Zoi Perelmuter. W Polsce książeczkę opublikowało Wydawnictwo Nisza.
„Bardzo głodna gąsienica” – książeczka z dziurką, sprzedana w 30 milionach egzemplarzy!
Prawdziwym hitem dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia jest książeczka pt. Bardzo głodna gąsienica, wydawnictwa Tatarak. Ta zabawna, opatrzona doskonałymi ilustracjami pozycja autorstwa Erica Carle, do dziś została przetłumaczona na 47 języków i sprzedana niemal w 30 milionach egzemplarzy!
To książka idealna dla maluszka, który z zaciekawieniem będzie wertował kolejne stronice, i te z “dziurką” i te bez. Żarłoczna gąsienica, która nie pogardzi nawet lizakiem czy kiełbasą, będzie dla dziecka zabawnym wsparciem podczas poznawania kolejnych nazw produktów spożywczych.
„Miasteczko Mamoko” – by dziecko miało dobre oko i bogatszą wyobraźnię
Jest to niestandardowa i pomysłowa książka obrazkowa (w wydaniu kartonowym), w której każda rozkładówka to bajecznie narysowana panorama fragmentu tytułowego miasteczka. Razem tworzą obraz jednego dnia z życia Mamoko i jego sympatycznych mieszkańców.
Jednym z licznych walorów tej książki jest wspieranie spostrzegawczości dziecka. Uważne dziecięce oko odnajdzie tu kilkanaście równolegle poprowadzonych historii, opowiedzianych wyłącznie za pomocą rysunków. Każda plansza barwnie nasycona kolorami stanowi doskonałe narzędzie do wspólnie spędzonych chwil z dzieckiem, podczas których malec odnajdować będzie swoje ulubione postaci, tworząc w wyobraźni coraz to nowe opowieści.
Publikacja została kilkakrotnie uhonorowana wyróżnieniami i nominacjami, w prestiżowych konkursach krajowych. Książkę tę, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich, opublikowało Wydawnictwo Dwie Siostry.
***
Dobra książka dla dziecka – sprawia radość maluchom, a rodzicom pomaga stymulować rozwój ich pociech. Odpowiednio dobrana dziecięca biblioteczka pozytywnie kształtuje czytelnicze upodobania i nawyki dziecka, co może dać wspaniałe rezultaty w przyszłości.