Najważniejsze fazy ogólnego rozwoju płodu czyli Kroki Milowe podczas ciąży
Cykl artykułów Kroki Milowe opisuje przełomowe momenty w rozwoju dziecka, od chwili poczęcia, aż do ukończenia 1. roku życia. Pierwszy artykuł cyklu poświęcony jest rozwojowi ogólnemu płodu podczas całego okresu ciąży. Ze względu na niezwykle dynamiczny i wszechstronny rozwój dziecka w okresie prenatalnym – możemy mówić o kilku rozwojowych Krokach Milowych.

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym z jednej strony działają niezwykłe prawa natury, a z drugiej – Ty sama możesz zrobić wiele, aby zatroszczyć się o zdrowy rozwój Twojego maleństwa. Dlatego warto, abyś jak najwięcej wiedziała o przebiegu ciąży, potrzebach płodu i abyś znała odpowiedzi na nurtujące Cię pytania: kiedy zaczyna bić serduszko mojego dziecka? Czy moje maleństwo już mnie słyszy? Czy czuje, gdy gładzę ręką brzuch?
Czym więcej wiesz o rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, tym mocniej będziesz czuła się mamą, mimo że Twoje maleństwo jeszcze nie przyszło na świat.
1.-4. tydzień ciąży*: od zapłodnienia do tworzenia się serca
W pierwszym tygodniu dochodzi do zapłodnienia, a już w drugim zarodek składa się z kilkuset komórek! W tym i kolejnym tygodniu komórki zarodka układają się w tzw. trzy listki zarodkowe, z których powstaną różne narządy dziecka: z jednego – układ nerwowy z mózgiem oraz skóra i włosy, z drugiego – układ pokarmowy, wątroba, trzustka i tarczyca, a z trzeciego: szkielet, tkanka łączna, układ krwionośny, moczowo-płciowy oraz mięśnie. W tym okresie zarodek przybiera już podłużny kształt przyszłego dziecka.
Najbardziej jednak fascynujące wydaje się to, że już w czwartym tygodniu od zapłodnienia zaczyna formować się serce. Ten moment z pewnością możemy określić jako Krok Milowy w rozwoju prenatalnym dziecka.
5.-9. tydzień ciąży: kończyny, krwioobieg i narządy wewnętrzne
W tym okresie płód bardzo szybko rośnie. Pod koniec piątego tygodnia ma już 11-14 mm. Pojawiają się zawiązki kończyn, a dzidziuś ma już własny krwioobieg, w którym zaczyna krążyć krew. W kolejnym tygodniu serduszko maleństwa dzieli się na dwie komory. Powstają też oskrzela, jelita i trzustka.
Aż trudno uwierzyć, że na tak wczesnym etapie ciąży jak siódmy tydzień, Twoje dziecko ma już paluszki u rąk i stóp. Funkcjonuje już układ pokarmowy i krwionośny. Ukształtowany jest także kościec, zbudowany początkowo z chrząstki. W ósmym tygodniu od zapłodnienia płód mierzy ok. 3-4 cm i waży 5 g. A tydzień później maleństwo ma już wszystkie narządy wewnętrzne, które od teraz będą się rozwijać i kształtować. Dokonał się więc kolejny Krok Milowy w rozwoju dziecka.
10.-17. tydzień ciąży: pierwszy uśmiech i pierwsze ulubione dźwięki!
Wiedza o tym, co dzieje się w tym właśnie okresie ciąży potrafi wzruszyć niejedną mamę. Otóż w dziesiątym tygodniu nie tylko pojawiają się zawiązki cebulek włosowych, ale maluszek zaczyna się poruszać, a na jego buzi pojawia się pierwszy uśmiech. Twoje dziecko zaczyna marszczyć czółko i ssać kciuk. Na tym etapie dzidziuś rośnie bardzo szybko. W dwunastym tygodniu ma już ok. 10 cm i waży 50 g, a w piętnastym ma ukształtowane ręce i nogi. Jest już na tyle sprawny, że zaczyna kopać, obracać się, a nawet robić salta.
Kolejnym Krokiem Milowym jest moment – w siedemnastym tygodniu ciąży – gdy Twoje dziecko zaczyna słyszeć. Jego ulubione dźwięki to spokojne i łagodne odgłosy, a hałas wywołuje w nim lęk. Warto to wiedzieć, aby móc chronić maluszka przed bodźcami, które są dla niego nieprzyjemne.
18.-26. tydzień ciąży: doskonalenie się narządów i coraz mniej miejsca do harców
Na tym etapie ciąży narządy cały czas się doskonalą. Dziecko coraz bardziej przypomina z wyglądu noworodka. Mierzy ok. 30 cm (po wyprostowaniu nóżek), a waży ok. 300 g.
Kolejnym przełomem w rozwoju jest dwudziesty drugi tydzień, kiedy to po pierwsze w organizmie maluszka powstają białe krwinki, odpowiedzialne za zwalczanie infekcji. A po drugie zaczynają dojrzewać płuca, zaś dzidziuś próbuje ćwiczyć oddychanie. Natomiast w dwudziestym szóstym tygodniu Twój szkrab jest już tak duży, że zaczyna mu się robić ciasno w macicy. Dlatego przyjmuje postawę embrionalną.
27.-38. tydzień ciąży: okrąglejsze ciało, własny układ immunologiczny i gotowość do przyjścia na świat
W dwudziestym siódmym tygodniu Twoje dziecko nabiera krągłości, ponieważ tkanka podskórna wypełnia się tłuszczem. Trzy tygodnie później malec potrafi już kręcić główką na różne strony i wykonuje coś w rodzaju ćwiczeń oddechowych. Wykształcone są już wszystkie jego zmysły, a nasz zuch waży ok. 1,8 kg.
Płuca i układ trawienny rozwinięte są już w trzydziestym czwartym tygodniu. Natomiast dwa do sześciu tygodni później zaczynają się porody, w przypadku których mówi się o ciąży donoszonej. Standardowo, za ten najważniejszy Krok Milowy, wieńczący ciążę uznaje się trzydziesty ósmy jej tydzień. Wówczas maluszek jest w pełni ukształtowany. Średnia waga urodzonego dziecka wynosi 3,5 kg, a wzrost – 50 cm.
Przed Twoim skarbem kolejne, niezwykłe Kroki Milowe. Teraz będziesz jeszcze pełniej uczestniczyć w tej jego drodze. Będziesz każdego dnia obserwować jego postępy i wspierać go. Tak jak na różne sposoby starałaś się dawać mu wsparcie podczas ciąży.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Więcej o okresie ciąży oraz sposobach wspierania zdrowego rozwoju prenatalnego Twojego dziecka przeczytasz na: pregna.com.pl
*Wiek ciąży podajemy, licząc od momentu zapłodnienia.