Jak ryba w wodzie, czyli niemowlę na basenie

Po zajęciach z niemowlakiem na basenie rodzice wiedzą jak go bezpiecznie trzymać, mogą sami z nim pływać i świetnie się bawić. To również doskonały sposób na wzmocnienie więzi emocjonalnej między szkrabem, a rodzicami. Dzieci z kolei zostają doskonałymi pływakami.

6 - 12 miesiąc

Pływać w basenie mogą już trzymiesięczne niemowlęta, a korzyści dla ich rozwoju jest co niemiara. Bo chociaż z pozoru zajęcia wyglądają jak zabawa, to maluszek ciężko pracuje. Podczas zajęć na basenie i nauki pływania dla niemowląt wzmacnia się układ mięśniowy i jego koordynacja ruchowa.
Według instruktorów w Polsce na takie zajęcia uczęszcza 5 – 8 % rodziców z dziećmi do lat 2. Warunek to m.in. ukończenie 3 miesiąca życia. Dla takich maluchów woda jest czymś bardzo naturalnym, np. 4 – 5 miesięczne bobasy świetnie nurkują.


– „W ciepłej wodzie dziecko swobodniej wykonuje ruchy i przez to wzmacnia swój układ mięśniowy i koordynację ruchową, co może sprawić, że będzie sprawniejsze i wcześniej zacznie chodzić. Pływanie wpływa również na rozwój umysłowy dziecka.” – tłumaczy Anna Kula, instruktorka ze szkoły Bąbelki Pływają. Zajęcia na basenie to dobry sposób na przygotowanie do przedszkola lub żłobka, gdyż jest to oswajanie z rówieśnikami i nowym otoczeniem, odmiennym od domowego zacisza.


Pierwsze zajęcia na basenie - przygotowania


Przed pierwszymi zajęciami należy skonsultować się ze swoim pediatrą, gdyż większość szkółek pływania wymaga pisemnej zgody lekarza na udział w zajęciach. To wymóg prawny. Istnieją również zdrowotne przeciwwskazania.


Pływać nie mogą niemowlęta, które:
- mają problemy z nerkami,
- poważne problemy kardiologiczne,
- cierpią na przewlekłe choroby laryngologiczne.


Jeśli nasz bobas ma katar lub niedawno przebył infekcję również należy się wstrzymać od przyjścia na basen. Nie pływamy też bezpośrednio po jedzeniu, powinna upłynąć godzina od karmienia.
- „Przed rozpoczęciem kursu dobrze jest przyzwyczaić dziecko do temperatury wody 30 – 31 stopni. Systematycznie obniżamy temperaturę podczas wieczornej kąpieli. Powinna ona być dłuższa, chłodniejsza, ale wesoła, bardziej kojarząca się z zabawą, niż spaniem. – tłumaczy Anna Kula.
- „Podczas zajęć przypominamy rodzicom, że nie mogą robić nic na siłę. Jeśli maluszek reaguje nerwowo - nie wchodzimy do wody, dajemy mu czas na oswojenie. Na basenie jest wiele kolorowych zabawek, które stymulują dzieci. Rodzice śpiewają piosenki, czasem wykonują jakąś małą choreografię. To czas radości i zabawy.” – opowiada instruktorka.


Basen dla niemowlaka ozonowany czy nie?


Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że na pływanie z małymi dziećmi nadają się tylko baseny z wodą ozonowaną. Instruktorka tłumaczy jednak, że każdy basen ozonowany jest również chlorowany, choć zawiera niższe stężenie chloru. Jednak nie ma to większego znaczenia, jeżeli chodzi o dzieci. Ważnymi wymogami jest temperatura wody 31 – 32 stopnie w basenie, w którym odbywają się zajęcia oraz systematyczność czyszczenia wody. Z reguły większość basenów jest codziennie odkurzanych. Na przybycie maluchów powinny także być przygotowane szatnie, co oznacza, że są zaopatrzone w przewijaki.