Co to jest programowanie płodowe

Do tej pory za najważniejszy okres dla uczenia się uznawano pierwsze trzy lata życia dziecka. Według najnowszych doniesień proces uczenia się i poznawania otaczającego świata zaczyna się już w życiu płodowym.

Ciąża

Badania z zakresu psychologii i biologii, dowodzą, że najistotniejsze dla dziecka są procesy poznawcze, które mają miejsce przed urodzeniem. Mówi o tym nowa, prężnie rozwijająca się dziedzina nauki – programowanie płodowe.

Programowanie płodowe jest dosyć młodą dyscypliną naukową, która powstała ponad 20 lat temu. Opiera się na przeświadczeniu, że nasze zdrowie, dobre samopoczucie i umiejętności poznawcze determinowane są przez dziewięć miesięcy spędzanych w łonie matki. Oznacza to, że dziecko poznaje świat i uczy się go, zanim jeszcze na niego przyjdzie!


Co słyszy dziecko w brzuchu mamy?


Ponieważ dziecko spędza aż dziewięć miesięcy razem z mamą, to właśnie jej głos rozpoznaje i woli go słuchać po urodzeniu, niż głosy innych. Choć wydaje się to dosyć oczywiste, naukowcy potwierdzili tę prawidłowość w badaniu z noworodkami.
Odkryli między innymi, że nowonarodzone dzieci mam, które w ciąży regularnie czytały na głos fragment książki „Kot Prot”, rozpoznawały tę część opowieści po urodzeniu. Kolejny, ciekawy eksperyment dowodzi, że dzieci mam, które codziennie oglądały pewien serial w trakcie ciąży, rozpoznawały piosenkę przewodnią serialu po porodzie. Naukowcy w obserwacjach wykorzystali m.in. fakt, że kiedy coś zainteresuje niemowlę zaczyna ono wolniej ssać, a kiedy coś je znudzi, wraca do szybszego ssania.

Zaskakujące jest odkrycie, że dziecko już w życiu płodowym uczy się języka, którym mówi się w jego otoczeniu. Badanie opublikowane w 2010 roku wykazało, że od momentu przyjścia na świat, ton płaczu niemowląt zbliżony jest do akcentu obecnego w języku ojczystym matki. Np. płacz niemowląt francuskich ma rosnącą linię melodyczną, a płacz dzieci niemieckich opadającą, tym samym niemowlęta imitują melodię tych języków.


Tekst powstał na podstawie wykładu Annie Murphy Paul, autorki książki "Początki"